Snakes on a blog

November 05, 2012

This could very well be a post complaining about the horrible weather we have had, but after all, things have turned to the brighter side. The surprise batch of snow that we had last week (and that's captured on these pictures) is gone and we have rainy autumn instead. For some reason I like it more. Anyway, I'll try to keep myself away from the ever-fascinating weather topics and focus on the more important things- these pants.
They were sent to me by the lovely people at Sugarlips and immediately after they arrived, I wanted to wear them. My mother even said that they look like Uma Thurman's pants from Pulp Fiction, which doesn't make these any less cooler. I love these python stripes on the sides and on the waist, they make a simple pair so much more fun. And notice how the tips of my boots are a similar texture? Like they were made to be worn together!
I decided to pair them with my new favourite sweater from the last post and other simple black-and-white pieces. Another little surprise is the bracelet on my wrist, which has skulls on it. It was sent to me by Rings&Tings and at first i was really clueless of how to wear it. But the rebel I am, paired two skulls with python print. The brooch is a family heirloom, so the perfect special thing to top off this look.
Have an amazing week, my lovely readers!

p.s. Check out this amazingly sweet feature that Noemi and Gabee did about me on their blog HERE.

Ma parem ei hakka ilma üle kurtma, sest olukorda see tegelikult paremaks ju ei tee. Üritan hoopis keskenduda palju olulisemale, milleks on need imelised püksid!
Need püksid saadeti mulle Sugarlipsi toredate inimeste poolt ja loomulikult ei suutnud ma ära oodata esimest võimalust, et neid kanda! Mu ema veel mainis, et need meenutavad Uma Thurmani pükse Pulp Fictionist, mis muutis need veel lahedamaks. Mulle nii meeldivad need ussimustrilised triibud külgedel ja vööosas, need muudavad tavalised mustad püksid kõvasti põnevamaks. Ja isegi mu saapaninad sobivad pükstega nii nagu need olekski loodud koos kantama.
Kandsin pükse oma uue lemmikkampsuniga eelmisest postitusest ja lihtsate must-valgete asjadega. Väike üllatus on ka mu käevõru. See saadeti mulle Rings&Tingsist ning kuna sellel on pealuud, olin ma alguses päris nõutu, kuidas seda kanda. Siiski, kuna ma juba nii mässumeelne olen, siis otsustasin ussimustri ja pealuud kokku sobitada. Ning mu pross on peaaegu peresisene pärandus, seega täiesti võrratu ehe, millega kogu komplekt kokku võtta.
Suurepärast nädalat kõigile!


pants- c/o sugarlips (here)
sweater- thrifted (similar)
shirt- ralph lauren (similar)
boots- tamaris (similar)
brooch- vintage (similar)
bracelet- c/o rings and tings (here)
pictures by Getter M.

5 comments :

 1. hey Piia love the look and your hair looks fantastic. Looks cold out though

  ReplyDelete
 2. Ilusad pildid! Kas sa oled oma juukseid hiljuti värvinud?

  ReplyDelete
 3. Thank you all so so much!
  @anon #2: jah, koolivaheajal otsustasin lõpuks oma ombrést lahti saada.

  ReplyDelete

Thank you for all of your sweet comments! :)