Resolutions

February 08, 2013

A month has passed since the beginning of this year and it's usually the time when people start to give up on their New Year's resolutions and fall back to their routines. Remember, in this post I made an early New Year's promise to wear my lovely cape more this winter and I've been trying to mix it with my casual everyday outfits as much as possible. This post is proof that indeed I have. I've done a fairly good job at keeping up my other small resolutions too. I've drank more water, worked out more and overall stayed healthier.
Another resolution I should have made is learning how to tie a proper bowtie, I can't have my friend helping me forever. As embarrasing as it is, considering the name of my blog, I can't tie a pretty bow myself.
p.s. Wearing this cape also has a side-effect - an irresistible urge to twirl. Just a head's up, carry on.

Kuu aega on selle aasta algusest juba möödas ja see on tavaliselt selline aeg, kui inimesed kipuvad loobuma oma uusaastalubadustest ja elu läheb vana rada pidi edasi. Võib-olla mäletate, et siin postituses andsin ma veidi enneaegse uusaastalubaduse kanda oma toredat keepi rohkem ja ma tõesti olen üritanud seda oma igapäevariietega sobitada. See postitus on tõestuseks. Ma olen tegelikult oma teistest väiksematest lubadustest ka päris edukalt kinni pidanud. Olen rohkem vett joonud, rohkem trenni teinud ja üleüldse tervislikum olnud. 
Ehk oleksin pidanud andma endale tõotuse lõpuks korraliku lipsukese sidumine ära õppida. Lõppude lõpuks ei saa ma lasta oma toredal sõbral end kogu aeg aidata. Nii piinlik kui see ka pole, arvestades mu blogi nime, ei oska ma ise ilusat lipsu siduda.
p.s. Selle keebi kandmisega kaasneb ka üks tohutu kõrvalmõju- vastupandamatu soov keerutada.


cape- monton
jeans- gina tricot + diy
ring- vintage
boots- marco tozzi
pictures by Getter M.

6 comments :

 1. This looks great on you. I want a cape but I've not found the perfect one yet!

  http://gingerchestnut.blogspot.co.uk/

  ReplyDelete
 2. stunning boots and chic cape!! amazing picture!!
  mychoicesaremystyle.blogspot.gr

  ReplyDelete
 3. aww you look so lovely in that cape! amazing :)

  Drawing Dreaming

  ReplyDelete
 4. Thats so adorable, i love the bling on the cuff of the pants

  http://jordan-kearney.blogspot.ca/

  ReplyDelete
 5. Wonderful look!

  http://my-vegan-style.blogspot.com/

  ReplyDelete

Thank you for all of your sweet comments! :)