Every day is a party

May 30, 2013

Lots of fancy events are happening these days, so I get to break out all of my non-everyday clothes, like these awesome pants from Sugarlips, throw on my heels and prance around town like every day is a party. To keep the festive look to a minimum, though, I paired the snakepatterned pants with my supercasual T from H&M. I got it on my trip to Russia and it's been a serious staple ever since I got it in September. And finally it is so warm outside (summer temperatures basically!), that pairing a basic shirt with some cool bottoms is my go-to-look. 
As it is "Bring your clutch to your blog" week on IFB this week, I decided to dig out my funky DIY paper bag from way back in 2011. This bag deserves a whole lot more attention than it's got so far, so I make it my mission to wear it more. Promise!

Viimasel ajal toimub eriti palju pidulikumaid üritusi, mis annavad mulle suurepärase võimaluse oma mitte-igapäevariided nagu need Sugarlipsi püksid kapist välja võtta, kontsakingad jalga panna ja patseerida mööda linna, nagu iga päev oleks pidupäev. Et siiski pidulikkust veidi maha võtta, kandsin maonahkseid pükse koos oma täiesti tavalise halli T-särgiga. Sain selle oma Venemaareisil H&M'st ja see on alates septembrist täiesti asendamatu olnud. Ning kuna õues on juba väga soe (põhimõtteliselt suveilmad!), siis selle pluusi kandmine mõne lahedama seeliku/pükstega on minu praegune igapäevariietus.
Samuti, kuna sel nädalal on IFB's "Võta oma ridikül oma blogisse kaasa" nädal, siis kaevasin kapisügavustest välja oma vahva paberkoti aastast 2011. See kott väärib tegelikult hoopis rohkem tähelepanu, kui see siiani saanud on ja ma luban seda rohkem kanda!


shirt- h&m
pants- c/o sugarlips
heels- blink
clutch- diy
cuff- lindex
necklace- c/o specially for U
pictures by Getter M.

5 comments :

 1. Oh, see kott näeb niinii lahe välja!

  Kelly

  http://thekelluuu.blogspot.com/

  ReplyDelete
 2. Sorry, but these pants don't look festive at all.. they kinda look like sweatpants! The clutch is cool, though, but looks really small.

  ReplyDelete
 3. Bring your clutch day sounds fun. I just got a clutch made out of a book which I have yet to use yet. The newspaper print is a great idea

  ReplyDelete
 4. Great look!!!

  http://stylearua.blogspot.com.es/

  ReplyDelete
 5. your creativity is unbelievable

  ReplyDelete

Thank you for all of your sweet comments! :)