Pinstripe pier

June 25, 2014

I've been enjoying a little "summer vacay" at Pärnu, celebrating midsummer day and generally doing nothing besides hanging out with the boyfriend and taking in the fact that there's no schoolwork. Good times!
These pinstripe trousers might be a bit too office-y and formal for a city like Pärnu (summer capital, resort-town, overall chill-out vibe), but they're too soft and nice not to be worn with those questionable temperatures we have now. I picked them up a few weeks ago at the H&M sale section with autumn days at school in mind, but what the hell, I've been given the perfect opportunity to wear them now! We took the pics on the boardwalk, so a navy-vibe is quite evident, no? 

Viimased paar päeva olen olnud Pärnus "suvepuhkusel". Tähistasin jaanipäeva, aga enamjaolt pole nagu midagi kasulikku teinud, lebotame peikaga niisama ja naudime seda, et mingeid koolitöid pole segamas. Hea elu!
Need triibulised püksid tundusid Pärnu jaoks pisut liiga kontorilikud ja kergelt pidulikud, sest see on ikkagi suvitus-ja kuurortlinn, aga need on nii mõnusad ja pehmed, et selle imeliku ilmaga lihtsalt peab jalga panema. Leidsin need H&M'i allahindlusestangelt vaid 10 euro eest, mõeldes küll külmadele sügisilmadele, aga kui mul on juba praegu võimalus neid kanda, siis miks mitte! Tegime pildid jõe ääres promenaadil ja see andis neile veel sellise mereteemalise hõngu ka, ei? 


shirt- house
jacket- random
shoes- blink
bracelet- birthday gift
photos taken with Nikon 1. 

3 comments :

  1. Navy vibe indeed, I love these pants! And the heels are quite sexy too! :P

    ReplyDelete
  2. Mulle meeldivad püksid väga! :)

    ReplyDelete

Thank you for all of your sweet comments! :)