My Alternative Christmas Sweater

December 22, 2015

Every year I'm slightly bummed that we don't have a tradition of ridiculous Christmas sweaters here in Estonia, because I would most definitely be on board with that and probably have an ugly jumper for every week. However, I'm still trying to make my dressing a bit Christmassy and any time I'm not wearing sparkles and sequins (because this is my other almost-Christmas-sweater) I've turned to this foxy sweater. I bought it last year, just when the post-Christmas sales hit, but somehow I've only started liking it this year. Maybe it's that I've just got over the fact that in the dressing room I thought it's black, when it's actually brown or that I now have a perfectly Seventies-looking corduroy skirt to match it, but the fact is that I've worn this outfit at least twice a week in the past month. 
Clothes-talk aside, I'm home now, blogging in front of the Christmas tree with "Love Actually" playing on the background and my cat curled up on the sofa. If that's not perfect, then I don't know what is! 


Mul on igal aastal jõuluajal natukene kahju, et Eestis ei ole koledat jõulukampsunite traditsiooni nagu näiteks Inglismaal, sest mina oleksin number üks vilkuvate tulukeste ja põdraninadega kampsunite kandja. Sellegipoolest üritan oma riietust natukesegi jõuluseks teha ja kui ma parasjagu midagi sädelevat ei kanna (sest see on mu teine peaaegu-jõulukampsun), tuleb kapist välja see rebasekampsun. Ostsin selle eelmisel aastal, kui jõulujärgsed allahindlused kätte jõudsid, aga millegipärast on see alles sel aastal mulle meeldima hakanud. Võib-olla sain alles nüüd üle sellest, et riietusruumis musta värvi tundunud kampsun on tegelikult tumepruun või on mul alles nüüd õige seelik, millega seda kanda, aga tähtis on see, et olen seda komplekti viimase kuu jooksul vähemalt kaks korda nädalas kandnud. 
Kui riidejutud kõrvale jätta, siis ma ei suuda peaaegu uskudagi, et jõulud on juba põhimõtteliselt käes. Kingid ostetud, kuusk ehitud ja "Love Acutally" käib blogimise taustaks, nii et paremini ei saakski miski olla.  Jumper- H&M, Skirt- Pull&Bear, Boots- H&M, Hat- Topshop, Watch- Casio

Follow me on FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER

8 comments :

 1. Mõnus kombo! Ja kell eriti cool retro!

  ReplyDelete
 2. You look good, gorgeous sweater,I love the design. :)

  www.anetesdomas.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! And H&M is to thank for the design 😻

   Delete
 3. I love your outfit :) The jumper is awesome :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you so much! As I said, I have really worn this outfit soooo much during the last month.

   Delete
 4. Replies
  1. Thank you so much! I've only started wearing it this year, although it's from last year.

   Delete

Thank you for all of your sweet comments! :)