Pearls of my closet

May 18, 2012

I survived this hectic week and now I'm enjoying a lovely Friday night home alone! Actually, I'm going to the flea market tomorrow to sell some of my clothes and jewellery and after publishing this post, I'm going to raid my closet to choose the thing I want to sell. I should be really cold-hearted and unemotional, because my clothes don't fit in my closet anymore. Too many clothes or too small closet?
You can be sure that I'm keeping all the clothes in this outfit for myself. I am completely in love with this shirt, I feel so special when I'm wearing it. The skirt is one of my favourites and I plan to wear it a lot more, so are the shoes. On an everyday basis, I really wear a lot of cardigans, this one from Lindex is a staple, so I'm definitely keeping this. And the bag.. well, this is a very special birthday present from my friends Britt and Annabel. I'm an absolute Hurts fangirl and this bag happens to be the right size to wear every day, so I can declare my love for British pop-music to the world!
Have a lovely weekend, everyone!

Lõpuks ometi on see pingeline nädal läbi ja ma saan rahulikult reede õhtut tähistada. Muide, ma lähen homme Telliskivi kirbututrule müüma oma riideid ja muid asju, seega astuge kõik läbi, kui vähegi saate. Minuga on kaasas ka mu sõber Carolin, kes ütles, et ta kavatseb maha müüa väga palju oma kleite ja kingi! Peale postitamist hakkangi valima asju, mida müüki panna. Peaksin ilmselt olema väga karmikäeline ja halastamatu, sest mu riided ei mahu enam kappi ära. Kas kapp on liiga väike või on riideid liiga palju?
Võite kindlad olla, et kõik selle outfit'i osad jäävad kindlasti mulle. See pluus on lihtsalt nii tohutult eriline, seelik on terve talve mu lemmik olnud ja kingi kannan absoluutselt igapäevaselt. Koolis kannan väga tihti ka kardigane, sest ma olen suhteliselt külmakartlik. See kardigan on mu vanim ja kõige lemmikum. Ja see kott on otseloomulikult eriline! Sain selle sünnipäevakingiks oma sõpradelt Britilt ja Annabelilt (aitäh-aitäh). Ma olen tohutu Hurtsi fänn ja kuna see kott on perfektse suurusega, et seda iga päev kanda, saan oma armastust briti poppmuusika vastu ka maailmale kuulutada!
Imelist nädalavahetust! ( Ja ärge siis täikat unustage! )


shirt- vintage + diy
skirt- chicwish
tights- lindex
cardigan- lindex
bag- birthday present
loafers- vintage
ring- diy
pictures by Getter.

4 comments :

 1. jejee, kott sobib nii hästi ja see seelik sel viimasel pildil, wuhuu!

  ReplyDelete
 2. how cute and beautiful!i just love that shirt :)

  ReplyDelete
 3. okay, could you be any cuter?!?! obsessing over this entire outfit!
  xo TJ

  ReplyDelete
 4. very cute..Love your skirt dear..:)

  ReplyDelete

Thank you for all of your sweet comments! :)