Bowtie Diary goes to Riga

April 16, 2013

Last Saturday I went on a shopping trip to Riga with my mom and aunt. It was a much-needed break from everyday life, just a small bus-trip to the capital of our Southern neighbours. We spent the day wandering around the old town with no purpose at all. Our only real destination was to see the beautiful Art Nouveau buildings, which Riga is so famous for. They were absolutely lovely, I would love to live in one of them!
Of course we also checked out their very first H&M shop an we certainly didn't leave empty-handed. A lot of time was also spent at other shops in the beautiful Galleria shopping centre (it really is beautiful, spacious and light!), so when we got back to the bus, we were so tired from carrying around all those shopping bags!
It was a nice day, full of laughs and goofing around. Just the perfect little getaway that I had dreamt of. Enjoy these extremely touristy pictures, guys! The selection includes- buildings, me and Pushkin, just me, and a little photobooth fun, which somehow just happened!

Eelmisel laupäeval käisin oma ema ja tädiga Riias väikesel ostlemisreisil. Tore bussireis lõunanaabrite pealinna oli täpselt selline põgenemine rutiinist nagu mulle vaja oli. Veetsime päeva vanalinnas täiesti sihitult ringi jalutades. Meie ainus eesmärk oli näha imeilusaid juugendmaju, mille poolest Riia nii kuulus on. Need olid tõeliselt vapustavad ja nendes elada oleks täielik unistus! 
Loomulikult külastasime ka lätlaste esimest H&M'i  (mis teadagi on kõigi eestlaste lemmikpood) ja ei lahkunud sealt sugugi tühjade kätega. Šoppasime nende ilusas Galleria keskuses ka (see on tõesti ilus, hästi ruumikas ja valgusküllane), nii et kui bussile tagasi jõudsime, olime täiesti väsinud! 
Üleüldse oli see üks tore päev, täis naeru ja lollitamist. Nagu ma ütlesin, oli see täpselt selline väike reisike, mida ma olin nii kaua igatsenud. Nautige neid võrratuid turistipilte, mille hulgas on: majad, Puškin ja mina, lihtsalt mina ja lõpetuseks meie vahva Photobooth'i seeria, mis kuidagi lihtsalt juhtus.


coat- h&m
jeans- lindex
sweater- thrifted
shirt- ralph lauren
bag- lindex
boots- angelo carutti

4 comments :

  1. The city looks beautiful, I hope to visit one day. I really love those photobooth shots as well

    ReplyDelete

Thank you for all of your sweet comments! :)