Blazer It

April 27, 2015

I went on a mini shopping spree in H&M last Saturday. Looking for a grey shirt, I also found this pretty minimalistic necklace. It was on sale and the last one and matched so well with my soon-to-be new shirt that I couldn't just leave it there. Of course I had to wear them almost instantly and came up with the easiest option - black trousers and a blazer.
To show this Monday who's really the boss I went for leather trousers and heels. To be honest, with the near-summery weather we're having, I was kind of melting in those tight trousers, but it's all worth the badass business casual look. The sunshine made me think how a sleeveless blazer would have rocked this outfit even more. Sadly, I don't have one, but I'm starting to like the thought of it. What are your thoughts on sleeveless blazers?
Hope you have a great week!

Käisin laupäeval H&Mis mini-šopingul. Otsisin tavalist halli särki, millega mõni vanem asendada ja kogemata leidsin ka selle ilusa minimalistliku kaelakee. See oli allahinnatud, arvatavasti viimane ja sobis nii hästi minu peaaegu uue särgiga, et ma lihtsalt ei saanud seda keed poodi jätta. Muidugi pidin kõiki uusi asju kohe kandma ka ja mõtlesin, et valin lihtsama komplekti - mustad püksid ja pintsak. 
Et näidata sellele esmaspäevale, kumb meist tegelikult boss on, valisin nahkpüksid ja kontsakingad. Kui aus olla, siis tänase suvise ilmaga olid nahksed püksid pisut vale valik ja lauspäikese käes oli mõnus omaette üles sulada. Üleüldse mõtlesin, et selle pintsaku asemele oleks imehästi sobinud ka mõni varrukateta pintsak, mida mul küll ei ole, aga mõte sellisest pintsakust hakkas mulle vägagi meeldima. Mida teie varrukateta pintsakutest arvate?
Loodan, et teil tuleb vägev nädal!


 blazer- h&m (similar here)
leather trousers- reserved
shirt- h&m
heels- aldo
necklace- h&m

10 comments :

 1. Perfect:) xx
  Bianka
  http://ruhamania.blogspot.hu/

  ReplyDelete
 2. I've been looking for a nice pair of leather trousers everywhere!

  littleladyzahra.blogspot.co.uk

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mine are about a year old and from a shop alles Reserved.

   Delete
 3. wowzers! you look smashingly awesome! great outfit--love those pants and i love that you paired it with that cute necklace and those heels! also another great backdrop!

  ReplyDelete

Thank you for all of your sweet comments! :)