Welcome, weekend

October 26, 2012

This is probably the comfiest outfit that you'll ever see on the blog- jeans and a sweatshirt. I went thrift shopping on Tuesday and found this cool GAP sweatshirt and of course I had to wear it immediately! I also bought 2 sweaters to protect me from the cold, among other things.
Also, since I decided that my blue jeans are oh-so-boring, I pumped them up a bit. A few hours of sewing pearls and sequins and voila- I like my jeans again and want to wear them all the time!
In other news, it's already the weekend, which means that it's the end of my one-week-break from school. And the snow is here, which is kind of an unpleasant surprise. Oh, and I went to the hairdresser's on Monday and had my hair dyed back to brunette. I had kind of got sick of the ombré, so I'm back to brown now.
Have a great weekend, everyone!

Ma polegi vist nii mugavat outfiti kunagi blogisse postitanud- lihtsalt teksad ja pusa. Käisin teisipäeval väikesel kaltsukatuuril ja leidsin selle vahva GAPi pusa ning loomulikult pidin kohe seda ka kandma. Muuhulgas ostsin ka 2 uut kampsunit, et end selle külma eest kaitsa. Kuidas teile lumi meeldib, kallid kaasmaalased?
Veel, kuna ma otsutasin, et tavalised sinised teksad on liiga tavalised, siis ma veidi täiendasin neid. Mõned tunnis pärlite ja litrite õmblemist ja voila- ongi nagu uued püksid kohe!
Väga kahju, et juba nädalavehtus tuleb, sest see tähendab ju vaheaja lõppu... Muide, esmaspäeval käisin juuksuris ja lasin juukdsed tagasi brünetiks värvida. Mul oli ombrést kuidagi isu täis saanud ja olengi jälle pruun.
Igatahes, toredat nädalavahetust teile!

sweatshirt- thrifted (similar)
jeans- gina tricot+diy (similar)
boots- angelo carutti (similar)
 pictures by Getter M.

4 comments :

 1. Väga mõnus outfit, pusa on super leid ja teksad kukkusid väga hästi välja. ;)

  http://genefic.blogspot.com/

  ReplyDelete
 2. Wow you had such a great idea!!! Love this casual/comfy/chic look :)
  Would you like to follow each other? I've just followed you :)
  xoxo

  http://www.sparklyfashion.com

  ReplyDelete
 3. You look great dear! Love your jeans and shoes!:)
  xx

  ReplyDelete
 4. Great outfit! Love the detailing on the jeans!!

  In Vogue

  ReplyDelete

Thank you for all of your sweet comments! :)