On again, off again

March 19, 2013

So, I'm sitting here and wondering, if the cold feeling in my bones will ever disappear. Today was so lovely and sunny and all I wanted to do was take off my coat and let the sun near me. Sadly, icy wind decided to come out to play and ruined all the fun. If I hadn't had my newest piece of clothing on me *khkm, thermals underneath* , there would probably be a Piia-sized icicle in that park. 
On a more fashion-forward note, I recently bought something that's actually visible on these pictures- a much-needed pair of black jeans and that cute little cross body bag, both from Lindex. I had been searching for a great pair of black skinnies for ages and after going to every decent store in Tallinn, I settled for the second best pair. The bag is just a little bonus, which caught my eye while leaving the shop. On sale and on my wishlist- it came home with me.
You know that until the weather gets better, every post will contain some whining about the cold and winter. You're welcome to join.

Istun siin ja mõtlen, et kas see külmatunne mu luudest kunagi ära ka kaob. Täna oli tõesti kena ja päikseline ja ma oleksin nii väga tahtnud ilma mantlita käia ja lasta päiksel end paitada. Kahjuks tahtis kõigest osa saada ka tõeliselt jäine tuul, mis rikkus kogu lõbu ära. Kui mul poleks olnud mu viimast ostu *khkm, termopluus*, siis oleks seal pargis Piia-suurune jääpurikas.
Siiski-siiski, olen ostnud ka midagi, mis päriselt on neil piltidel näha- ülivajalik paar musti teksaseid ja see armas õlakott, mõlemad Lindexist. Ma otsisin perfektset paari teksaseid nii kaua, käies Tallinnas läbi kõik põhilised poed, aga kuna ma ideaalset paari siiski ei leidnud, pidin leppima nendega, mis olid. Kott on kuidagi boonusena, nägin seda alles poest lahkudes. Kuna see oli allahinnatud ja mu wishlistis, siis tuligi minuga kaasa.
Te ilmselt juba olete aru saanud, et niikaua kuni ilm paremaks läheb, sisaldab iga postitus ilma-teemadel vingumist. Siiski kutsun teid endaga liituma!


 coat- thrifted
sweater- made by my mom
shirt- ralph lauren
jeans- lindex
bag- lindex
boots- angelo carutti
pictures by Getter M.   

4 comments :

 1. Gorgeous jacket :)
  www.clashingtime.blogspot.com
  <3

  ReplyDelete
 2. Your blog is really adorable. Like your style. :) Great snow pics. :) Want your bag! I am your new follower now...hope you follow back.. (?)

  Have a nice day! ;)

  Your Elizabeth,
  http://elizabethlore.blogspot.cz/

  ReplyDelete

Thank you for all of your sweet comments! :)