The dress that makes me dream

March 14, 2013

Still being tormented by winter, I had to wear this dress I chose from Fashion Union in a more wintry outfit. Originally, it's a pretty lovely shirt-dress, perfect for frolicking on fields in summer or having a nice cup of coffee in a cafe in spring. These are still only dreams.. In winter, I suppose, when paired with a chunky cardigan and cold-bitten fingers, it's a nice outfit to escape to a warm house and bundle up on a couch with a cup of tea.
Anyway, aside from whining about weather, the dress is perfect. If you know me, then you might have noticed how much I love anything collared. So this dress is right up my alley. Also, the print is so fun and the fit seems like it absolutely made for me.  It felt only right to wear my vintage-looking jewellery with it.
Bare with me and hope for winter to realise that its 15 minutes of fame are over.

Kuna talv ikka veel piinab meid, siis pidin seda toredat kleiti kandma väga talvises outfitis. Tegelikult on see hästi armas särk-kleit, mis sobiks ideaalselt suvisteks jalutuskäikudeks maal või kevadel välikohvikus istumiseks. Kuigi praegu tundub, et sellised pildikesed ainult unistuseks jäävadki... Talvel, kui kanda seda koos suure ja sooja kardiganiga, on selles päris mõnus diivanil kerra tõmmata ja kuuma teed juua.
Kui kõik ilmateemaline virisemine kõrvale jätta, siis see kleit on täiesti võrratu. Kui olete seda blogi mõnda aega jälginud, siis ilmselt teate juba, et mul on väga soojad tunded kõikide riiete vastu, millel on krae. Nii et see kleit on vägagi minu tassike teed. Ja see muster ja lõige on nii toredad, see istub kui valatult! Samuti tundus kuidagi eriti õige kanda koos sellega oma vanaaegse hõnguga ehteid. 
Saame veel hakkama ja loodame, et talv viimaks mõistab, et tema tähetund on läbi.


cardigan- h&m
necklace- random shop
rings- c/o rings&tings
boots- angelo carutti
hair bowtie- thrifted
pictures by Getter M.

3 comments :

  1. goreous outfit :)
    <3 cloe-anne
    http://prettylildolls.blogspot.ca/

    ReplyDelete
  2. The dress is fashion and very attactive, just love your dresses and styles. Thanks for taking time making this great post:)

    ReplyDelete

Thank you for all of your sweet comments! :)