The Uniform

March 07, 2013

Oh, how much I would give to actually wear this outfit outside, without having to take my coat off for the pictures. Dreaming of loafers and trench-coats while winter shows us its (hopefully) last efforts at being extremely cold and windy. Spring, we are definitely ready for you!
On to the actual look.. I found these jeans on sale at Marks&Spencer after I'd graciously let go of  my previous burgundy pair. I've always for some reason underestimated that shop, but in addition to having a kick-ass grocery store, I've started to realise that their clothes' section isn't that bad either-. Their sales sure show a great example to other retailers (there, -70% off actually means it, guys!).
The brooch is also a new acquisition from my sponsor Clothingloves, which stocks awesome wholesale women's clothing, inluding cool women's jackets and women's dresses. I'm so glad I chose this piece from their amazing jewellery section, not just another ring or bracelet. The brooch is so pretty and fits so perfectly with my uber-preppy and prim white-collared look, which has basically turned into my every-day uniform. 

Te ei kujuta ette, kui palju ma juba ootan seda aega, kui ma saaksin seda riietust päriselt õues kanda, ilma, et peaksin piltide jaoks mantli seljast ära võtma. Iga päev unistan oma vihmamantlist ja madalatest kingadest samal ajal, kui talv näitab meile oma (loodetavasti) viimaseid pingutusi ilma külmaks ja tuuliseks muutmisel. Kevad, me oleme sinu jaoks täiesti valmis!
Riietuse juurde nüüd.. Leidsin need lillakat tooni teksad Marks&Spencerist pärast seda, kui ma olin oma eelmise punase paari väga lahket ära andnud. Ma olen kogu aeg millegipärast seda poodi alahinnanud, aga tegelikult, lisaks sellele, et neil on täiesti võrratu toidupood, on nende riietepool ka päris lahe. Vähemalt allahindlused teevad küll teistele poodidele silmad ette (-70% allahindlus päriselt tähendabki seda!). 
Pross on ka üks tore uus ehe mu lõpmatusena tunduvas kollekstioonis. Sain selle oma sponsorilt Clothingloves'lt, mis on hullult lahe netipood, mis müüb väga suurt valikut riideid, kaasa arvatud ägedaod naiste kleite ja toredaid naiste jakke. Mul on nii hea meel, et ma nende rikkalikust valikust just selle valisin, mitte mõne tavalisema kaelakee või sõrmuse. See pross on tõesti kena ja sobib imehästi mu väga viksi ja viisaka riietusega, mis on peaaegu mu igapäevaseks riietuseks muutunud.


sweater- thrifted
jeans- marks&spencer
boots- angelo carutti
shirt- ralph lauren
pictures by Getter M.

6 comments :

 1. Tõeliselt kenad pross ja püksid!

  Kelly

  thekelluuu.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Love your blog, I followed you via Lookbook & GFC <3

  ReplyDelete
 3. These pictures are stunning! And I'm loving your style!!
  xo TJ

  ReplyDelete
 4. That statement necklace is stunning. I just came across your blog and I'm your newest follower :) Would you mind checking out our blog and (if you like) following back via GFC and Bloglovin'? Looking forward to your next post! XX

  sixthtractate.blogspot.com

  ReplyDelete

Thank you for all of your sweet comments! :)