The first butterfly you see

May 23, 2013

They say that the first butterfly you see determines whether your summer is going to be full of fun or dull as ever. I kind of believe in ridiculous superstitions like this and luckily I saw my first butterfly a few weeks ago and it was a beautifully colourful creature. For those of you who haven't seen a butterfly yet, let the ones on my skirt make your summer as bright as possible.
On a less deep and meaningful note, this leather jacket is making yet another appearance on the blog. The thing is, that despite having gloriously summery days lately (all of which I spent at work..), it's gone back to cold and a jacket is definitely needed. Also, I realised that I've only worn it with skirts or dresses so far. I guess that the preppy girl meets the rocker style seems to suit my mood these days. Even my "I wish I was a ballerina" hair and the ear-cuff continue that cool contrast.

Teate ju küll seda ütlust, et kevadel esimesena nähtud liblikas määrab selle, kas järgnev suvi on põnevam kui ealeski varem või hoopis talumatult igav. Ma kipun selliseid totraid asju uskuma ja sel aastal esimesena nähtud liblikas oli õnneks ilus ja värviline. Neile, kes ei ole veel ühtegi liblikat näinud, siis ma loodan, et need minu seelikul teevad teie suve täiesti võrratuks!
Veidi maistematel teemadel jätkates, siis sellest nahkjakist ei tundu küll pääsu olevat. Vaatamata sellele, et vahepeal on olnud imeilusad suveilmad (mille ma veetsin kõik vist tööl..), on külm tagasi ja ilma jakita ei saa. Avastasin veel, et olen seda kandnud ainult seelikute või kleitidega.. Tundub, et selline rokitüdruk kohtub armsa plikaga stiil istub mu tujudega hommikul riideid valides. Isegi baleriinilik suur krunn ja kõrvaehe jätkavad sama liini. 


 shirt- next (thrifted) 
skirt- h&m
shoes- random brand
jacket- random brand
ear cuff- h&m
pictures by Getter M.

4 comments :

 1. Absolutely gorgeous! I'm so jealous of this outfit :)

  ReplyDelete
 2. Lovely pictures, you have a gorgeous smile. The ear cuff is great too. Hope the butterfly sighting really does mean you're in for a beautiful, warm summer! x

  ReplyDelete
 3. Great outfit!

  GIVEAWAY on our blog: stylecrossroad.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. I love this look on you! It's just so effortlessly cool girl. You nailed it.

  ReplyDelete

Thank you for all of your sweet comments! :)