Cut through the gloom

November 26, 2013

Arctic Monkeys- Knee Socks

I'm immersed in the whole November thing. Somehow it's always one of the busiest months in the year and time just seems to slip away. It's also getting dark super early, which is always so difficult to get used to. I've lived here for 19 years, you'd think that it's becoming a routine, but no, it comes very suddenly every year. 
Naturally all this gloom reflects in my outfits. I've worn an all black outfit for two days in a row, so this one from Sunday is an exiting one. And to be honest, who doesn't find a printed-trousers-sparkly-shirt combo exciting? Especially around the festive season. For those of you eagerly asking, the wonderful trousers are from Oasap. I'd never ordered trousers online, so I was more than a bit hesitant, but they fit like they were made for me and I can see a happy future for us. 
I have Arctic Monkeys, cool new trousers and a few other lovely small things in life in mind to handle November. I suggest the same to you. 

Olen täielikult uppunud novembrisse. Millegipärast on see alati üks kõige kiiremaid kuid aastas ja aeg lihtsalt kaob kuskile. Pealegi läheb nii ootamatult vara pimedaks ja ma ei suuda sellega harjuda. Olen elanud juba üle 19 aasta, aga see pimeduse värk tuleb igal aastal nii ootamatult. 
Kõik see peegeldub ka mu riietuses. Viimased kaks päeva olen ainult musta kandud, seega see outfit pühapäevast tundub ekstra põnev. Ausalt öeldes, kelle jaoks ei oleks mustriliste pükste ja kergelt sädeleva pluusi kombinatsioon põnev? Eriti jõulude paiku! Kõigi jaoks, kes juba innukalt teada tahavad, kust need võrratud püksid pärit on, siis vastus on Oasapist. Ma pole kunagi varem netist pükse tellinud ja nende kohale jõudes olin pisut murelik, aga põhjuseta! Püksid istuvad nagu need oleks mulle õmmeldud ja ma näen meile koos pikka ning õnnelikku tulevikku.
Mul aitavad novembrit üle elada Arctic Monkeys, lahedad uued püksid ja veel mõned toredad igapäevaelu pisiasjad. Soovitan teile sama. 


shirt- thrifted (but from zara)
boots- tamaris
necklace- thrifted
pictures by Getter M. 

3 comments :

Thank you for all of your sweet comments! :)