Scandinavian cool

August 24, 2014

You know, how in all the Swedish-Danish streetstyle blogs people seem to wear the simplest, most basic clothes and still look like the coolest things on Earth? Well, when I saw this dress on the rack for 8 euros, that was the first thing that came to my mind. The second was, whether I'm cool enough to pull it off. After considering buying it, actually buying it and wearing it for two days, I'm sure that I am. 
The dress is plain enough to keep all the attention on my new backpack, which I just can't seem to not take everywhere with me, but more on that in my next post. (Yes, I'm that sneaky.) Of course, I couldn't go full-normcore with the dress and wore my silver brogues too. These shoes keep bringing me back to this cool location. Remember April

Teate küll, kuidas kõikides Rootsi ja Taani tänavamoe blogides inimesed kannavad maailma kõige tavalisemaid riideid, aga näevad ikka välja nagu kõige lahedamad olevused maailmas? Kui seda kleiti 8 euro eest müügis nägin, tulid just need lõpmatud pildid mulle silme ette. Järgmine mõte oli, kas ma olen sama lahe ja suudan selle kleidi välja kanda. Pärast arutlemist ja ostmist ja kaht päeva kandmist, tundub, et vist olen jah.
Kleit on täpselt nii lihtne, et kogu tähelepanu säilib mu uuel seljakotil, mis käib minuga viimasel ajal igal pool kaasas, aga sellest räägin pikemalt oma järgmises postituses. (Mhm, selline salapärane olengi.) Päris üleni normcore ei tahtnud ma ka ikka olla ja panin väikese põnevuse säilitamiseks oma hõbedased kingakesed jalga. Need ikka viivad mind kogu aeg sinna lahedasse nurgakesse tagasi. Aprilli mäletate? 


dress- vero moda
shoes- atmosphere
necklace- thrifted
bracelet- birthday present
backpack- c/o MÄRSS
pictures taken with Nikon 1. 

7 comments :

 1. I know exactly what you mean--scandanavians seem to have the ultimate je ne sais quoi! You definitely pull off the dress and I love the backpack!

  XxMO
  madame-ostrich.com

  ReplyDelete
 2. You look cool in this dress! :)

  www.anetesdomas.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Omg, mulle hakkasid silma hoopis su jalanõud! Ma tahaks ise selliseid asju väga kanda, aga ma kahjuks ei ole nende jaoks piisavalt cool :D Kleit on ka väga mõnus!

  http://mariabelle.weebly.com/

  ReplyDelete
 4. See kleit on tõesti lihtne aga lööv! Ja sobib sulle kui valatult.

  *Merrific*

  ReplyDelete
 5. Really nice Look

  FOLLOW MY BLOG / Maybe we can follow each other!!!
  http://rimanerenellamemoria.blogspot.de

  ReplyDelete
 6. love it http://aanicaanchy.blogspot.com/

  ReplyDelete

Thank you for all of your sweet comments! :)