Beauty evening with Ontic Minerals and KutshiMutshi

October 21, 2014

Last Friday, after a very long school day I made my way through autumn-y Tartu to rewind after a week from hell. And what's best for rewinding than champagne, sweets and lots of beauty and fashion stuff? 
At Ontic beauty salon, we learned about Estonian mineral cosmetics made right here in Tartu, developed with our scientists. Of course Ontic Minerals is natural and good for you. And of course, the colours all have cool names like "Sunrise in Tartu" or "Queen of Beauty Fair". Their products have won some of the biggest awards here in Estonia, yet somehow I've overlooked them completely (not that I'm such a beauty-guru...). There happened to be a little mineral powder in the gift bag, so I'll definitely use it and make myself friends with the brand. 
Fashion was shown by KutshiMutshi, a vintage and design store that I collaborated with in spring. Naturally all the outfits were oh-so-romantic, with vintage mixed with Estonian design. 
Check out the pics and judge for yourselves!

Eelmisel reedel, pärast eriti pikale veninud koolipäeva läksin lehtede sahinal üle Toomemäe Vaksali tänavale, et šampuse, maiustuse, ilu ja moe seltsis nädalavahetus vastu võtta. 
Ontic ilusalongis saime teada, et on üks eesti mineraalkosmeetika bränd, mida tehakse siinsamas Tartus ja mille väljatöötamisel on kaasa löönud ülikooli andekad teadlased. Loomulikult on see naturaalne ja teeb ainult head. Ja värvidel on muidugi lahedad nimed näiteks "Sunrise in Tartu" või "Queen of Beauty Fair", mis tehti spetsiaalselt Ilumessi jaoks. Ontic Mineralsi tooted on võitnud Buduaari, Cosmopolitani ja Anne&Stiili auhindu, aga minul täiesti kahe silma vahele jäänud. Õnneks oli kinkekotis üks väike päikesepuuder, et ma saaksin ikkagi brändiga sõbraks saada. 
Moepoole täitis KutshiMutshi disainipood, millega ma kevadel ka koostööd tegin. Kõik komplektid olid nii armsalt romantilised, väga mõnusalt oli seotud omavahel vintage ja kaasaegne eesti disain. 
Kes ei usu, vaadake pilte!  photos by Ingrid Lauringson.

No comments:

Post a Comment

Thank you for all of your sweet comments! :)