Jumping to New Year

December 25, 2014

Ho-ho-ho and some belated Christmas wishes from me to you. Although, technically it's also Christmas tomorrow, so there's still plenty to celebrate. Go eat that last piece of cake, watch "Love Actually" just one more time or groove to Buble's sultry swing. 
Anyway, I wanted to celebrate here on the blog with a bit of a more special post. For that I turned to my new H&M jumpsuit, which was a hit at my institute's Christmas party. That sassy bondgirlish jumpsuit was so perfect for a night of festive dancing. So after the party, I dusted it off and headed to hotel Pallas in Tartu for a special photoshoot. That painted-all-over 70s looking room was absolutely ideal for that and that view was really one of the best ones you can get in Tartu. Thank you, hotel Pallas staff for letting me spend some time in your cool room.
Merry Christmas to all, from the Bowtie Diary team (that's me and my boyfriend, who I'm ever-so-grateful for taking and editing every single picture)!

Hilinenud jõulusoovid teile minu poolt! Kuigi tegelikult on ju homme ka jõulud, seega tähistada jõuab veel küllalt. Minge sööge see viimane koogitükk ära, vaadake veelkord "Love Actuallyt" või svingige Buble maheda muusika järgi. 
Igatahes, tahtsin sellel aastal blogis jõule pisut erilisemalt tähistada. Selleks valisin enda uue H&Mi pükskostüümi, mis oli minu instituudi jõulupeol suur hitt. See lahe bonditüdrukulik pükskostüüm sobis ideaalselt üheks jõuluseks tantsuõhtuks. Pärast pidu pühkisin sellelt tolmu maha ja läksin pildistama hotelli Pallas. Sealne maalitud seinte ja laega 70ndate stiilis tuba sobis minu kostüümiga nii hästi! Ja see vaade on ka minu hinnangul üks Tartu parimaid. Aitäh, hotelli Pallas töötajad, et sain teie vägevas hotellis veidi aega veeta.
Ja kõigile häid jõule Bowtie Diary meeskonna poolt (ehk minu ja minu poiss-sõbra, kellele ma olen üdini tänulik, et ta teeb ja parandab iga pildi, isegi kui ta sõrmed talveõhus külmetavad või ma juba viiendat korda küsin, millal ta asjadega valmis jõuab)!


 jumpsuit- h&m
shoes- aldo
necklace- c/o stylemoi
location- hotel Pallas
pictures taken with Nikon 1. 

No comments:

Post a Comment

Thank you for all of your sweet comments! :)