Let the Sun Shine

March 13, 2015

It really does feel like spring is here. This of course means that my sunglasses come out and the coats and boots go back to the closet for half a year. Spring is by far my favourite season (also my birthday season) and I can't wait for the warmer days in April and May. Though I must say, that I can't complain about the amount of sunshine we've had. Vitamin D overdose, here I come!
As for the outfit, I'm pretty sure that's the last you're going to see of this coat for this season. When I ordered it in autumn I was kind of sceptical if I was going to get to wear it enough, if it was going to be warm enough or versatile enough. Now that winter is over I can check all these boxes and only encourage you to get a cool (somewhat) colourful oversized coat for next year. Though this coat is quite perfect for this early spring time soon and maybe, just maybe I'm going to pair it with some florals too, before it gets its well-deserved vacation. (Florals for spring? Groundbreaking.)

Õhus on tõesti kevadet tunda. See muidugi tähendab, et päikeseprillid tulevad kapist välja ja mantlid-saapad peavad jääma uut talve ootama. Päikeseprillidega on muidugi see asi, et pean valima, kas kannan neid ja olen poolpime või kannan tavaprille ja kissitan silmi. Siiani pole ma suutnud veel läätsedesse investeerida, aga ehk enne suve võtan selle ette. Kevad on vaieldamatult mu lemmikaastaaeg (mu sünnipäev on ka kevadel) ja ma juba nii ootan aprilli ja mai soojasid ilmasid. Kuigi ega ma praeguse päikesepaiste üle ei kurda, olen selleks D-vitamiini üledoosiks täiesti valmis!
Mis mu riietusse puutub siis ilmselt näete sel hooajal seda mantlit viimast korda. Kui selle sügisel tellisin, olin võrdlemisi skeptiline. Kas ma ikka saan seda piisavalt kanda, kas see ikka on piisavalt soe või mitmekülne? Nüüd kui talv on läbi saamas, saan kõikide nende küsimuste taha linnukese teha ja ainult innustada ka teid endale järgmisel talveks endale üht (põhimõtteliselt) värvilist laia lõikega mantlit ostma. Kuigi kui nüüd mõtlema hakkan, on see mantel ju kevadeks ka päris tore ja võib-olla kannan seda veel mõne lillelise asjaga, enne kui lasel sel teenitud puhkusele minna. (Lillemustrid kevadeks? Hämmastav.)


 coat- c/o Style Moi
jeans- house
boots- tamaris
belt- thrifted
sunglasses- house
bracelet- c/o Rings and Tings

 Follow me on FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER BLOGLOVIN 

21 comments :

 1. Replies
  1. Thanks, the colour kind of even brightened up my winter!

   Delete
 2. Wat a beautiful color of coat!
  Naomi, x

  ReplyDelete
 3. Nice look:) xx
  Bianka
  http://ruhamania.blogspot.hu/

  ReplyDelete
 4. Very cool sunnies and rings Piia! Love the way you belted your coat as well!;)
  XO
  Jeanne
  http://www.fashionmusingsdiary.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks, it was kind of a last minute detail I added and I hadn't thought of wearing a belt on the coat the whole winter!

   Delete
 5. That coat is so lovely! The colors looks great on you :)

  ReplyDelete
 6. I love your jewelry, super bohemian!!

  http://justohana.blogspot.com.es/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks, the boho in me sometimes gets loose xD

   Delete
 7. Love your coat n belt!

  Maybe you have time to see my Inspirational post: When you find Inspiration

  Love
  Akanksha

  ReplyDelete
 8. Love the coat -- such a beautiful colour! And the sunglasses look so great on you too :)

  xoxo Alison
  www.stylingmylife.com

  ReplyDelete
 9. love this outfit! The belted coat added the perfect touch to the look.

  xox, Isa Malago
  www.isamalago.com

  ReplyDelete
 10. Amazing post! I'm loving that green coat! :)

  XO Courtney
  www.colormecourtney.com

  ReplyDelete

Thank you for all of your sweet comments! :)