My Tips For Barcelona

March 16, 2015

After the postcard-perfect photo diary of my stay in Barcelona, it's time to share a few tips for those of you who might be thinking of spending some time there. 
Firstly, in such a vibrant city, Couchsurfing is definitely an option. We stayed for six nights with a Colombian-Swedish guy right on the border of Barceloneta and the Gothic Quarter which means in the freaking centre of the city. I'm sure that there are lots of hospitable and cool people willing to host you and help you save the $$ which you can spend on shopping instead!
About shopping, avoid the large Primark-hosting shopping centres (like Diagonal Mar) and go for the smaller ones instead. We did the Primark round and it only resulted in quilt about spending so much on cheap (and probably unnecessary) stuff and time we could have spent elsewhere. Instead I recommend the Maremagnum centre right next to Columbus street. It has all the nice shops like Stradivarius and Mango and is also architecturally really cool, the water around it reflects from the mirror-like walls and the hallways are actually open to sea breeze. 

Pärast seda postkaardilikku pildipostitust minu Barcelona reisist, on aeg jagada mõningaid näpunäiteid neile, kes mõtlevad ka seal aega veeta. Mõne asja kohta kirjutasin ka Õhtulehe artiklis siin, aga blogisse jätsin väheke personaalsemad soovitused.
Esiteks, niivõrd elavas linnas nagu Barcelona soovitan kindlasti couchsurfida. Me olime 6 ööd ühe kolumbia-rootsi kuti juures, kes elas põhimõtteliselt täiesti kesklinnas Gooti kvartali ja Barceloneta piiril. Ma olen kindel, et Barcas on veel väga palju külalislahkeid inimesi, kes teile oma kodu avaks ja aitaks pisut rahakest kokku hoia, et pärast ikka korralikult šopata saaksite. 
Šoppamisest rääkides, üritage vältida suuri Primarkiga kaubanduskeskusi (näiteks Diagonal Mar) ja valige hoopis väiksemad. Me käisime kohustuslikul Primarki tuuril ja lahkusime sealt tohutu süütundega selle üle, et olime nii palju (ilmselt mõttetutele) odavatele asjadele kulutanud ja oleksime võinud aega kuskil mujal paremini kasutada. Selle asemel soovitan hoopis Maremagnumi kaubanduskeskust, mis on Kolumbuse tänava ääres. Seal on kõik toredad poed nagu Stradivarius ja Mango ja maja ise on ka lahe, seda ümbritsev vesi peegeldub ägedalt klaasist seintelt ja aatrium on meretuulele avatud. 


In terms of touristy places I wouldn't want to share any tips, because that's kind of individual. As for museums, my favourite was the Miró Foundation, but also, what you like in terms of art is also so individual. I would recommend you to walk around as much as possible. For transport, use the metro. We bought the 10 time card which is valid for any form of transportation and that was just enough for our week-long trip. 
One thing that I do recommend is going out of town to the mountains for a day. We visited the Montserrat monastery, got to ride a cable car and take in the energy of the nature that way. If you're more of a hiking and less of a "That church is the prettiest Baroque I've ever seen!" type, then go hike. 

Turistikohtade osas ei julge ma väga midagi soovitada, sest see on päris individuaalne. Muuseumitest meeldis mulle enim Miró kogu, aga jällegi, kas ja milline kunst teile meeldib on väga individuaalne. Üldiselt soovitaksin võimalikult palju ringi kõndida. Transpordi osas on kõige mõistlikum kasutada metrood. Me ostsime 10 korra kaardi, mis oli täpselt piisav meie nädalase reisikese jaoks. 
Üks asi, mida ma tõesti julgen kõigile soovitada on minna üheks päevaks linnast välja mägedesse. Me käisime Montserrat kloostris, saime köisraudteega sõita ja sel moel looduse energiat endasse ammutada. Kui olete rohkem sportlik ja vähem "Issver, see kirik on kõige ilusam barokk, mida ma kunagi näinud olen!" tüüp, siis minge matkama. Eestlase jaoks on nii võimsad mäed tõesti vägev kogemus. 


About the food - it's amazing. We kind of stumbled upon really cool places to eat and sadly I don't remember all of the names and addresses, but I'll give my best to share some nice and cheap places to eat in Barcelona. Biscuiter ice cream shop and cafe in the Gothic quarter for a little pit stop for coffee, Inercia Classic right next to Parc de la Ciutadella for amazing burgers, beer and a cool local atmosphere, Cafe Lisboa on Via Laietana for morning coffee and an amazing chocolate croissant. Also find a nice place for some tapas and sangria, we ventured to somewhere near the Rambla, but after one too many sangrias kind of forgot to mark down the name. 
Coffee deserves a whole separate chapter. We didn't step foot in a Starbucks, but chose local small coffeeshops instead. Long story short - the coffee was so good, so cheap (1.40€ for an Americano) and the people so nice. We ended up going to Cafe Lisboa for three mornings and pretending like we're locals. To be honest, I actually really miss the Spanish coffee!

Kui nüüd toidust rääkida, siis see oli imeline. Me kuidagi kogemata leidsime ägedaid söögikohti, mille nimesid ma kõiki küll ei mäleta, aga annan oma parima, et jagada teiega mõnd odavat ja lahedat kohta, kus Barcelonas süüa. Biscuiter on tore jäätisekohvik Gooti kvartalis, kus korraks kohviga keha kinnitada, Inercia Classic Parc de la Ciutadella kõrval pakkus imemaitsvaid burgereid ja mõnusat kohalikku atmosfääri, Cafe Lisboa Via Laietanal oli meie põhikoht hommikukohvi ja omg-kui-heade šokolaadisaiade jaoks. Soovitan teil leida ka mõni tore koht, kus tapast ja sangriat proovida. Me juhtusime kogemata mingisse baarikesse La Rambla kõrval, aga pärast mõnd sangriat unustasime ära koha nime meelde jätta. 
Kohv väärib omaette peatükki. Me ei käinud kordagi Starbucksis, aga valisime hoopis pisikesed kohalikud kohakesed. Ühesõnaga - kohv oli nii hea, nii odav (1.40€ ühe tõeliselt hea Americano eest) ja inimesed nii toredad. Käisime Cafe Lisboas kolmel hommikul ja tegime näod, et oleme kohalikud. Kui aus olla, siis ma tõesti igatsen Hispaania kohvi. 


I think I'm going to stop this ramble here, the basics are all covered. If you feel that you want some more personal tips, then definitely don't hesitate to write a comment or drop me an e-mail. If you ever go to Barcelona, I hope you enjoy it!

Siinkohal vist lõpetaksin selle pika lobisemise, kõik põhiasjad said nagu räägitud. Kui tunnete, et tahate veel midagi minu reisi või üldse Barcelona kohta teada, siis võite alati kommentaari või meili kirjutada. Ja kui kunagi Barcelonasse lähete, siis loodan, et teile väga meeldib!

12 comments :

 1. Really sounds like you had a wonderful time there :)
  I've never been to Barcelona before so I learned a lot ♥
  www.color-castles.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. I hope you remember all these tips when you go to Barcelona one day ;)

   Delete
 2. Beautiful!:) xx
  Bianka
  http://ruhamania.blogspot.hu/

  ReplyDelete
 3. Oh, Barcelona, I will visit you again one day :) And defo will go to the mountains, that second pic with the monastery looks so beautiful!

  Printed or Plain

  ReplyDelete
  Replies
  1. The mountains left me in awe, really. There's nothing like that in Estonia. And the cable car ride there was an experience on it's own :D

   Delete
 4. What a beautiful photos.
  I love your blog. I hope you will like mine

  http://instagram.com/ladyfur?ref=badge

  http://www.welovefur.com

  ReplyDelete
 5. I like this your post a lot! It’s amazing!
  Thank you for sharing!

  Diana Cloudlet
  http://www.dianacloudlet.com/

  ReplyDelete
 6. Wonderful pictures!

  http://beautyfollower.blogspot.gr

  ReplyDelete
 7. Hello ♥
  really nice pics!!!
  Lovely greetings
  www.femme-noble.de

  ReplyDelete
 8. This trip looks like a dream!

  www.tusksandtails.com

  ReplyDelete
 9. Lovely photographs and you look so cute, love your skirt! Thank you for all the tips you have shared. Liuba x

  ReplyDelete

Thank you for all of your sweet comments! :)