Pink & Preppy

May 19, 2015

Sometimes just a pink dress is enough, right? Or when it isn't, then pink accessories can complete the look and totally not equal it out. This dress from Vila (via discount e-store shopsta.ee) is something I might have been head over heels back in the day, when that blairwaldorfish frame of mind ruled over everything in my life. It's the perfect preppy dress that can actually take you from day to night, but I've kind of drifted away for these kinds of girlie looks. 
Time to change that! Piia from 2011 would be very happy about this post and I have a feeling that one of my favourite bloggers Ella from La Petite Anglaise might love this neon-hued preppy number too. Tomorrow's Wednesday, so go ahead and wear some pink! (In true "Mean Girls" vibe of course.)

Tänane postitus on selline, mis kindlasti meeldiks Piiale aastast 2011 - ajal, kui mu mõttemaailma valitses kõik, mis vähegi oli blairwaldorflik. Mulle oleks see kleit siis väga meeldinud, aga viimasel ajal olen sellistest liialt armsatest komplektidest eemale hoidnud. Vast oleks aeg seda muuta? Mulle tegelikult väga meeldib selle kleidi neoonne tikand ja ajatu lõige ning üleüldse on see selline kleit, millega saaks minna päeval kooli, pärastlõunal piknikule ja õhtul peole. 
See Vila kleit muide pärineb uuest Eesti e-poest Shopsta, mis on põhimõtteliselt välismaiste TJ/TK Maxxide eeskujul kokku pandud pood. Sealt leiab vägagi mõistliku hinnaga eelmiste hooaegade kaupa, mis poelettidele enam ei mahu, aga internetis ju ruum otsa ei saa! Minge julgelt poodi uudistama, sest sooduskoodiga Piiasoodukas2015 saate kogu ostukorvilt veel 10% allahindlust. 
Homme on juba kolmapäev, nii et olge julged ja kandke roosat, nagu filmis "Õelad tüdrukud" õpetati!


 dress- vila via shopsta.ee
shoes- marco tozzi
earrings- borrowed from my little sister

Follow me on FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER BLOGLOVIN

ps. See postitus sündis koostöös Shopsta veebipoega, kuid võite kindlad olla, et ma ei soovitaks teile ühtegi toodet või teenust, mis mulle endale ei meeldi. Selline outletipoe tüüpi netipood oli tõesti täitmata turunišš ja mul on hea meel, et keegi võimalusest kinni haaras. 

14 comments :

 1. ahhh you cute! I am not a pink lover, but you really inspired me. I got a really lovely pink shirt and will try to put it on tomorrow as you suggested :) Wishing you a nice evening :) Liuba x

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oh, thanks! What did you wear (and if you have a blog, I'd love to check it out!)?

   Delete
 2. Love this look, those shoes are gorgeous.

  xx Falasha
  Bite My Fashion ll Instagram ll Bloglovin'

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! They're also my sister's, like the earrings. (Perks of visiting home, eh?)

   Delete
 3. wow, lovely shots dear.
  xo,
  http://www.keepitstylishandsexy.de

  ReplyDelete
 4. Hello ♥
  really cute!!!
  I like it!
  Lovely greetings
  www.femme-noble.de

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! Pink always makes everyone look cute!

   Delete
 5. Lovely dress,looks very ''summery'' :)

  www.anetesdomas.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! It really feels perfect for summer, although it might look cool with a chunky knit too.

   Delete
 6. wow! that is such a great outfit! i love those earrings--they go very well with that snazzy dress!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! I borrowed them from my little sister and I think they're even handmade.

   Delete

Thank you for all of your sweet comments! :)