My Favourite Lipsticks

May 17, 2015

Time for another beauty-related ramble, this time aimed at all the lipstick-addicts like me out there. I don't wear lipstick daily, but they are the first make up product I reach towards, when I feel like my look needs something a bit more. 
Three of the lippies in this post are by Lumene - Wild Rose Natural tone Plum Nude, Wild Rose tone Dawning and Smile Booster tone Crystal Rose. I use the light pink one a lot in spring, it's such an easy shade and with that little sparkle, it instantly lifts my mood too. Dawning has been my absolute favourite shade this winter, it's a sexy dark red and oh-so-cool with just black jeans and a grey T shirt. The Plum Nude is more of a subtle tone and it kind of has these caring little bits in it, which make my lips so soft. Plus the lipstick even looks good, when my lips are a bit cracked.
The fourth one in this collection is Maybelline Colour Sensational in Vivid Rose. It's a really bright pink, which I don't really use that much, but I really should. The lipstick itself is so soft and smells amazing, which is always a plus!
All of those lipstick are definitely on the budget side of things, but to be honest, I don't really want to spend more than 10 euros on something I don't use that much. Although, I'm definitely looking to expand my collection - I still need a nude one, an extremely dark red, a matte lipstick... So if you have any tips on those, send them my way!

Blogis on jälle ilujuttude aeg, mis seekord puudutab kõiki minusuguseid huulepulgafänne. Tõsi küll, ma ei kanna huulepulka päris igapäevaselt, aga kui tahan oma välimusele väikest vunki juurde anda, siis esimesena pööran pilgu just huulepulkade poole. 
Kolm minu lemmikut on Lumene omad - Wild Rose Natural toonis Plum Nude, Wild Rose toonis Dawning ja Smile Booster toonis Crystal Rose. Heleroosat "naeratusebuusterit" kasutan kevadel eriti palju, see on nii kerge toon ja see väike sädelus teeb alati mul tuju ka rõõmsamaks. Dawning oli sel talvel mu lemmiktoon, nii seksikalt punane ja muutis igal korral mu kindla mustade teksade ja halli särgi komplekti palju lahedamaks. Plum Nude on veidi läbipaistvam ja mitte nii silmapaistev toon. Lisaks on seal sees väikesed hoolitsevad tükikesed, mis teevad isegi mu lõhenenud huuled kenaks ja pehmeks. 
Neljas huulepulk on Maybelline'i Colour Sensational toonis Vivid Rose. See on üks erk roosa, mida ma kasutan igatahes liiga harva! Lisaks imelisele värvile on see ka nii mõnusalt siidine ja lõhnab väga hästi, mis on alati huulepulkade juures suur pluss. 
Kõik need on suhteliselt odavad huulepulgad, aga ausalt öeldes ei tahakski ma kulutada üle kümne euro millelegi, mida ma suhteliselt harva kasutan. Kuigi ma tahaksin siiski oma kollektsiooni kasvatada - mul oleks veel vaja üht nahatooni huulepulka, väga sügavpunast tooni, matti huulepulka... Kui teil on häid soovitusi, siis ärge hoidke neid endale!Lumene Wild Rose Natural Plum Nude

8 comments :

 1. Nice collection indeed! Beautiful shades too! I love them all! Thanks for sharing!
  xx
  cvetybaby.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! There's also one purple-y shade that was left out, but what I really like.

   Delete
 2. Great selection ;)

  Bisous from France,
  Sand.

  www.taimemode-fashionblog.com

  ReplyDelete
 3. NICE SET TO OWN
  new post :http://melodyjacob1.blogspot.com/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! It's not perfect or complete yet, though!

   Delete
 4. I'm dying to try Vivid rose! I find that certain drugstore brands work very well!

  (='.'=)
  -Lauren
  adorn la femme

  ReplyDelete
  Replies
  1. It really is a vivid shade and the texture is amazing!

   Delete

Thank you for all of your sweet comments! :)