Walk Together Down An English Lane

June 10, 2015

Frank Sinatra - We'll Gather Lilacs

I'm off to London today! I'll be there for five days, exploring the city, the museums (art nerd, as I am) and making a little detour to Brighton. The blog won't be quiet though. As I'm snapping away in London town, waiting to bring you my city guide, my emotions and pictures of what I eat, the blog will be living its own life with a few scheduled posts, this being the first. So you'll have an outfit post, a shopping list and a special little "Get To Know Me" too. So be good and don't go anywhere! (OK, go on my Instagram feed, because that's where the party will be at.)
As for these pictures, they were taken about a week ago on the quiet streets of Tartu. This pastel-flowered shirt is a nice impulse buy from ASOS. They recently ditched the free shipping policy and now they only offer free shipping on orders over 30 euros, or somewhere around that. While my boyfriend was in the middle of a spring wardrobe update, he had the choice of paying the extra pounds for shipping or choosing something cheap to cover the cost and get shipping for free. I quickly sent him the link to this top and within minutes it was bought. And I love it for summer! It's so loose and kind of cropped, so it's absolutely perfect for those gross extra hot days. Thanks, babe!
Oh, and the hair! Last week I went to the salon for a cut and actually wanted it a bit longer, but the hairdresser did her thing and I thought that what the hell, just go for it. So now I have a bob kind of thing for the summer, which I quite like.  

Sõidan täna Londonisse! Veedan seal viis päeva koos oma perega, käime niisama linnas ringi, vaatame muuseumitesse (kunstinohik, nagu ma olen) ja õega teeme väikese kõrvalepõike ka Brightonisse. Blogi ei jää sel ajal aga vaikseks. Kui mina Londonis ringi klõpsutan, et teieni peagi uus reisijuht tuua ning oma lõunasööke ja emotsioone jagada, elab blogi oma elu ja näitab teile mõnd etteplaneeritud postitust. Nii on teil riietusepostitus, šoppamispostitus ja väike looke, et minuga rohkem tuttavaks saada. Olge siis tublid ja ärge kuskile kaduge! (Okei, mu Instagrami kontole võite kaduda, sest seal toimub õige pidu.)
Kui nüüd sellest postitusest rääkida, siis need pildid on tehtud pea nädal aega tagasi rahulikus Tartus. See pastelne pluus on üks tore ASOSE impulssost. Nad muutsid hiljuti oma transpordihindasid - kui enne oli kõik tasuta, siis nüüd on tasuta vaid üle kolmekümneeurosed tellimused. Mu poiss-sõber võttis ette kevadise garderoobi uuendamise ning ühel hetkel oli valiku ees, kas maksta transpordikulu või valida midagi odavat selle asemel, et 30 eurot täis saada. Saatsin talle kiiresti selle pluusi lingi ja mõni minut hiljem oli see juba ostetud. Ja see on suveks ideaalne! See pluus on mõnusalt lohvakas ja veidi lühem, seega täpselt paras sellisteks eriti rõvedalt palavateks päevadeks. Aitäh, Mirko!
Aa, ja juuksed! Käisin hiljuti juuksuris ja tegelikult tahtsin väheke pikemat soengut, aga juuksur ajas oma asja ja lõpuks mõtlesin, et tühja kah. Ma ei ole kurb oma mõne sentimeetri jagu liiga lühikese soengu pärast ja veidi isegi naudin seda suviselt lühemat lõikust. 


 shirt- monki (here)
skirt- oxygene (my last, but not least Barcelona buy to show you)
necklace- new yorker 
shoes- apple of eden

10 comments :

 1. Very nice Outfit. I really love the shirt!

  Rebecca
  http://www.ruhrstyle.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! Did you see my shopping list with similar shirts?

   Delete
 2. yowza! you are as pretty as a flower, yourself! awesome outfit!

  ReplyDelete
 3. Wonderful T-shirt! I like your outfit! :)

  www.anetesdomas.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! Monki has lots of similar ones, if you want to buy yourself a nice loose shirt.

   Delete
 4. How rude of ASOS. Enjoy your time in my fair city!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Well, it's not that rude, quite fair even. But the outcome was positive and that's what matters!
   London was great, thanks!

   Delete
 5. Super:) xx
  Bianka
  http://ruhamania.blogspot.hu/

  ReplyDelete

Thank you for all of your sweet comments! :)