A Hint of Autumn at Lindex

July 10, 2015

I am very sorry to rain on your parade, but yesterday I paid a visit to Lindex showroom and this fall collection is too pretty to wait with the sharing until August, when the collection hits stores. Lindex is one of my favourite high street stores, they're lingerie department my absolute favourite and their sweaters the cosiest (if you need pics for proof, then here).
That new fall collection boasted a wide array of warm sweaters, which are such a necessity in this corner of the world. But everyone's favourite rack was the ponchos - perfect to throw over (or under!) a leather jacket, wear as a huge scarf or a pretend-blanket - they're this autumn's key piece. I'm  not a big fan of those brown shades and seventies A-line midi skirt cuts, but you can bet that I'll go and hunt for the black-and-grey basics. And did you notice that perfect black blazer, quietly hanging there? I didn't at first, but when I tried it on, oh boy! 
Did you spot anything you like? 

Mul on väga kahju, et pean teie ilusa suveilma oma sügisejuttudega ära rikkuma, aga eile käisin Lindexi esindusstuudios ning see uus sügiskollektsioon on liiga ilus, et selle jagamisega augustini oodata, et asjad ka päriselt poodi jõuaksid. Lindex on üleüldse üks mu lemmikkiirmoepoode, nende pesuosakond on esimene, kuhu lähen ja kampsunid alati väga pehmed (kui tõestust vajate, siis siin on).
Uues sügiskollektsioonis on tõepoolest palju eriti mõnusaid kampsuneid, igas pikkuses ja pehmuseastmes ja see on ju siililegi selge, et meie maailmanurgas ei saa kampsunitest üle ega ümber. Aga kõigi lemmikstange oli pontšode oma - neid on nii hea nahktagi peale (või alla) visata, hiigelsallina kanda või kujutada ette, et see on pehme tekk - ideealne ese selleks sügiseks. Vähem meeldisid mulle need pruunikad toonid ja seitsmekümnendate seelikulõige, aga võite kindad olla, et musti ja halle asju lähen ma poodi jahtima. Kellele talvel neid värve üldse vaja on? Ja kas nägite seda ilusat musta pintsakut seal rippumas? Ma ka alguses ei näinud, aga kui seda lõpuks selga proovisin, siis oi kui ilus see oli! 
Kas leidsite piltidelt midagi, mis meeldib?


On the pictures are Mari-Liis and Aljona, perfectly modeling a grey sweater-vest and a stunning camel coat, which I also liked, but I'm not really used to those long cuts...

2 comments :

 1. Wow gorgeous items, looks perfect for autumn!

  I have a new post up on the blog, would love to know your thoughts:

  * Electric Sunrise - Fashion and Lifestyle Blog *

  x

  ReplyDelete
  Replies
  1. They really are, especially the capes!
   You have such a pretty blog, it's perfectly preppy :)

   Delete

Thank you for all of your sweet comments! :)