Cat Lady Uniform

August 18, 2015

My family adopted a cat earlier this summer and I, definitely unintentionally, turned into a cat lady. Now I can't start my day without petting her, I keep sending pictures of my cat to my friends more than probably is socially acceptable (imagine if I had Snapchat!) and apparently, go around wearing cat-printed clothes. To be fair, I had the dress before the cat, but now I feel oh-so-worthy to wear this gorgeous (and very prominent) dress, like I've earned the right to by having a cat. Yet somehow it has been waiting for months until appearing here on the blog.
The dress is by Estonian brand Donna Nordica and to tell you the truth, I had to have it the instant I laid my eyes on it. Little did I know (or you know, plan ahead before getting another dress) that although cute, this is so difficult to style! All over cat print definitely shines on its own too, but it seems to me that the only thing in my wardrobe that it can be paired with is my cropped leather jacket. I guess I'll take the challenge then, because this amazing dress needs to be shared with the people of Tallinn (and Tartu and Utrecht)!

Selle suve alguses võttis mu pere kassi ja mina, täiesti tahtmatult, muutusin klassikaliseks kassimammiks. Nüüd ei saa ma ühtegi päeva alustada ilma, et oleksin Roosile pika pai teinud, saadan oma sõpradele temast rohkem pilte kui sotsiaalselt aktspeteeritav on (hea seegi, et mul Snapchati pole!) ja tuleb välja, et käin ringi kassimustrilisi riideid kandes. Tõttöelda oli mul kleit olemas juba enne kassi võtmist, aga nüüd tunnen, et ma olen selle vahva (ja vägagi silmapaistva) kleidi kandmise õiguse välja teeninud - kui on kass kodus pikutamas, võivad kleidi peal ka kassikesed olla. Ometigi pole see siiani blogisse jõudnud.
Kleit on naiselikult eesti brändilt Donna Nordica ja kui aus olla, siis tundsin, et pean selle kassidega kleidi endale saama täpselt sel hetkel, kui seda esimest korda Facebookis nägin. Küll aga ei arvestanud ma sellega (või siis lihtsalt ei põhjendanud uut riideeset endale piisavalt), et sellist kleiti on väga keeruline millegi muuga kokku sobitada, olgu see kuitahes nunnu. Kuigi see kassimuster särab isegi piisavalt, siis tundub mulle, et ainus asi mu riidekapis, mis sellega sobib, on mu lühike nahktagi. Aga ma võtan selle väljakutse meeleldi vastu, sest Tallinna (ja Tartu ja Utrechti) inimesed peavad sellest ägedast kleidist osa saama!


 cat print dress- c/o Donna Nordica
jacket- random
flats- marco tozzi
sunglasses- primark

Photos by Laura Oks 

Follow me on FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER
Follow

22 comments :

 1. Ilusad pildid, eriline lemmik on eelviimane parempoolne!

  ReplyDelete
 2. super:)) xx
  Bianka
  http://ruhamania.blogspot.hu/

  ReplyDelete
 3. Täpselt sama lemmik, mis Mari-Liisil! Üldse on see üks parim seeria Sinust. Ja kiisukleit on nii lahe (:

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oh, aitäh aitäh, eks annan kiidusõnad fotograafile edasi! Ja kleidi tegijale ka :)

   Delete
 4. Beautiful photos. I love your dress. it's sooo pretty! :D

  http://simplicittty.blogspot.com/

  ReplyDelete
 5. I just came back from holiday where I stayed in a flat with a cat. I really liked having him around and now that I'm back, I miss that squirmy, furry, rubby ball of fluff

  https://matchamilady.wordpress.com/

  ReplyDelete
  Replies
  1. I guess now those having-a-cat ideas will totally hunt you. And I'm going to have to be away from my cat for almost half a year...

   Delete
 6. Tõepoolest üks suurepärane seeria ja kleit on ka fantast!

  ReplyDelete
 7. Such a beautiful dress! And your smile is so sweet <3

  xx MIchaela
  Michaelablog

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks, Michaela! You know, I don't think I've ever smiled so much on a shoot!

   Delete
 8. Such an adorable print!
  xx
  Mademoiselle Coconath
  http://mllecoconath.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Well, it's cats, so it really couldn't be any other way.

   Delete
 9. beautiful post, kisses:)

  http://www.itsmetijana.blogspot.com/

  ReplyDelete
 10. Beautiful dress !

  http://www.fruityandpassion.com/2015/08/amusment-park.html#more

  ReplyDelete

Thank you for all of your sweet comments! :)