Sunday/Shoeday

August 16, 2015

Hope your Sundays are picture-perfect, spent in total bliss and calm. I'm currently on my way to Tartu, where I'll have a small going-away party with my friends and next week I'll embark on a round-trip of Estonia. First biking in Southern Estonia for two days, then two days in Pärnu, taking in all the summer that's left and I'm ending the week in Eastern Estonia, visiting places I've never been to and going for a super relaxing spa-trip with my boyfriend, before the madness of a new school year begins. 
Oh, the shoes! Posting a picture of shoes doesn't really need any explanation, but I thought this out-of-context shoe-snap was just too pretty not to share. This sparkly socks and favourite heels combo was part of my outfit way back in May, at Erki fashion show. I didn't feel like taking outfit snaps, but since I was especially proud of this combo, I asked fellow blogger Kamilla to store this moment. 

Loodetavasti on teie pühapäev imearmas ja totaalselt rahulik, nagu üks õige pühapäev peab olema. Mina sõidan praegu rongiga Tartusse, kus pean sõpradega väikese lahkumispeo, sest Hollandini on jäänud vähem kui kaks nädalat! Järgmisel nädalal lähen omamoodi Eesti ringreisile. Kõigepealt sõidame Mirkoga Lõuna-Eestis kaks päeva ratastega ringi, vaatame Piusat, Obinitsat, Taevaskoda ja muid toredaid kohti. Siis sõidame Pärnusse, et veel suvest viimast võtta ja lõpuks läheme Ida-Virumaale, sest ma ei ole kunagi Narvas käinud ja tahan Mirkole näidata Sillamäed ja Toila parki. Kogu turistitamise juures mõnuleme veidi ka Narva-Jõesuu spaas, et uueks kooliaastaks jõudu koguda. 
Aa, ja need kingad! Kuigi kingadest pildi postitamiseks pole mingit põhjust tegelikult vajagi, siis mõtlesin, et see täiesti kontekstita kingapilt on nii ilus, et pean seda teiega jagama. See sädelevate sokkide ja kontskingade komplekt kaunistas mu riietust Erki moesõul ning kuigi ma ei pidanud vajalikuks kogu riietusest pilti teha, siis lasin Kamillal kingad ikka jäädvustada. 


socks- asos
shoes- aldo

8 comments :

 1. Those shoes are so cute with the socks. Have a great day :)

  http://www.mintnotion.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! Who says socks and sandals don't match?

   Delete
 2. Have a fun trip, sounds exciting! Love the picture, the socks and shoes go so well together!

  Summer, The Twins Wardrobe

  ReplyDelete
 3. nice
  http://melodyjacob1.blogspot.com/

  ReplyDelete
 4. Love the details on the socks! Very cute!
  xx
  Mademoiselle Coconath
  http://mllecoconath.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! I'm such a sucker for sequins, I just had to order those..

   Delete

Thank you for all of your sweet comments! :)