August Feels

September 15, 2015

Every August I develop a strong fancy towards full length skirts. Maybe because it's chillier outside and my pins need a bit of coverage, maybe it's because I'm tired of wearing all the short skirts (yeah, right, like that's possible!) and need something a bit more ladylike. Whatever the reason behind my late summer's love for long skirts, I was pretty damn happy that this monochrome gem of a package arrived just before my last few days in Tallinn.
Sometimes when ordering things off the Internet, especially from Asian shops, you can get the crappiest piece of shh ever. With this skirt I was afraid that it's going to be totally see-through, made for someone that's fifty centimeters shorter than I am, the pattern being completely off and what not. But how gorgeous is this floor-gracing dream? I seriously had to contain myself to not twirl around the park instead of just plain walking, it's so dreamy! It's currently sold out at Style Moi, but I'm sure that with some Googling skills you'll be able to find something equally as nice. 
You can bet on good quality, however, by buying local design. Just before taking these pictures, I hopped by Nu Nordik (which is quite possibly the coolest design store in Tallinn) and borrowed this little navy style pin by Sirje Raudsepp to accompany my outfit. Feeling quite glamorous and daring, I pinned it on my waist - a trick learnt from the always chic Stellarium

Augustis tekib mul juba mitu aastat järjest mingi suur tõmme maani seelikute poole. Võib-olla on see nii, sest ilmad on jahedamad ja mu jalad tahavad pisut peidus olla, võib-olla olen lihtsalt tüdinenud lühikeste seelikute kandmisest (jajah, nagu see oleks võimalik) ja tahan kanda midagi väljapeetumat. Misiganes see põhjus ka ei ole, mul oli väga hea meel, et see musta, valge ja hallikirju postipakk jõudis minuni täpselt enne paari viimast päeva Tallinnas
Mõnikord internetist tellides ja eriti, kui tegu on Aasia poodidega, olen sattunud selliste ebaõnnestumiste otsa, et ise ka ei usu. Seda seelikut tellides kartsin näiteks, et see on täiesti läbipaistev, tehtud kellelegi, kes on minust pool meetrit lühem, et muster on korrast ära ja mida kõike veel. Aga läks õnneks ja sain enda riidekappi ühe imeilusa seeliku, mille ma mingis meeltesegaduses ka siia kaasa võtsin (pikad seelikud ja rattaga sõitmine?). Kadriorus pidin end igatahes kõvasti tagasi hoidma, et mitte kõndimise asemel keerutades ringi liikuda. See seelik on praegu Style Mois küll välja müüdud, aga ma olen kindel, et kui onu Google appi võtta, siis leiate midagi võrdväärselt ilusat. 
Heale kvaliteedile saab aga loota kodumaist disaini soetades. Enne kui neid pilte tegema läksime, käisin kiirelt läbi Nu Nordikust (kes ei tea, siis see on üks eriti äge ja avastamist täis disainipood Vabaduse väljaku ääres) ja laenasin enda riietust kaunistama selle Sirje Raudsepa ordenprossi. Kuna tundsin end peaaegu glamuurselt ja omamoodi isepäiselt, siis kinnitasin prossi oma vööle - trikk, mille õppisin alati šikilt Stellalt blogist Stellarium


top- h&m
brooch- Sirje Raudsepp from Nu Nordik
watch- Casio c/o kellad.ee
sunglasses- primark

Follow me on FACEBOOK INSTAGRAM TWITTER
Follow

26 comments :

 1. super:) xx
  Bianka
  http://ruhamania.blogspot.hu/

  ReplyDelete
 2. Oh, your look is stunning! :)

  www.anetesdomas.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Beautiful photos - really love the nautical bow so much and the nautical and french feel to this whole look in general. Love full length skirts for august as well. You look lovely.

  Rae | Love from Berlin

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! The bow was kind of an impulse addition, but it somehow pulls it all together.

   Delete
 4. I know what you mean about ordering from those type of sites, i always worry im going to lose out but that skirt is so lovely, good buy!

  Dana || Fashion Dew

  ReplyDelete
  Replies
  1. Exactly! When I order two things, then one of them is usually crap and the other one kind of okay, but this skirt is a gem!

   Delete
 5. I prefer longer skirts, my legs don't look good above the knee so longer lengths are my thing. It's really nice

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! And well, after all, there's so many great full length or midi skirts out there!

   Delete
 6. I like maxi skirts as well because there's something very effortless & chic about them. I love the design of yours. :]

  // ▲ itsCarmen.com ▲

  ReplyDelete
  Replies
  1. Right! It's like just by putting on a longer skirt I've made twice the effort. Thanks :)

   Delete
 7. Cute shades. Thanks for sharing.

  Eye See Euphoria | http://eyeseeeuphoria.com/post/the-kaleidoscope-collection-by-kirk-kirk

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! They actually cost around 5 euros.. :D

   Delete
 8. You look so chic and your skirt is so beautiful!

  http://rainbow-roseblossom.blogspot.co.nz/

  ReplyDelete
 9. you look gorgeous! Very chic and lovely outfit x

  www.anacelinelabod.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! Red lips always manage to add an extra dose of chicness :D

   Delete
 10. Replies
  1. Thanks! I have my ever so lovely boyfriend to thank for them :)

   Delete

Thank you for all of your sweet comments! :)