Another love

October 06, 2012

Tom Odell- Another love
(the magical opening song from Burberry's show)

The beautiful golden days of autumn are here! I feel like walking around with a huge smile all the time, because the trees just look wonderful. So how could I not feature that in my post?
And how pretty is my new dress from Oasap? I adore the nude chiffon sleeves, which makes a simple black dress so much more special. I'm usually not the one to wear clothes without a defined waistline, but this dress seems to work for me. I paired it with simple accessories, such as my favourite flats and my key ring and it all came together with a cute preppy Alexa Chung vibe, don't you think?

Lõpuks ometi on imeline kuldne sügisaeg siin! Tahaksin kogu aeg totaka naeratusega ringi kõndida, sest ümbrus on lihtsalt nii ilus. Loomulikult pidi see mingil viisil kajastuma ka mu postituses..
Ja mu uus kleit Oasapist on ka absoluutselt võrratu! Läbipaistvad šifoonvarrukad teevad selle tavalise musta kleidi palju erilisemaks ja toredamaks. Samuti imestan, et selle kleidi lõige mulle sobib, kuna tavaliselt ma väldin asju, millel ei ole kindlat vöökohta. Kandsin kleidiga koos lihtsaid aksessuaare, oma lemmikbaleriinasid ja isetehtud võtmesõrmust ja kõik kokku tuli sellise armsa Alexa Chungiliku meeleoluga.


dress- c/o oasap.com (here)
necklace- random store (similar)
ring- selfmade (similar)
flats- elite (similar)

wholesale clothing

7 comments :

 1. Kleit on väga armas. Vaatasin alguses, et oled sinna alla lihtsalt heleda pluusi lisanud, sest mul on sama värvi pluus, aga siis märkasin, et tegemist ongi ühtse kleidiga. Samuti su küünelakk on väga lahedat värvi. Mis lakiga tegu on?

  - http://despite-the-style.blogspot.com/

  ReplyDelete
  Replies
  1. See lakk on Wild&Crazy ja värvi nimi on Anchorages. Ma olen selle ostnud päris ammu, ilmselt Selverist või sarnasest kohast.

   Delete
 2. simple and cute! love your necklace! <3

  www.thebluecurtain.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. You look so cute dear! Love your dress and necklace :)
  xx

  ReplyDelete
 4. Lovely all around....lovely smile, lovely dress, lovely ballet flats.........
  just short enough...and the tights are the perfect punctuation.
  Jayme

  ReplyDelete
 5. Hi, i love this look on you. So young

  http://www.fionacanon.blogspot.com

  x

  ReplyDelete

Thank you for all of your sweet comments! :)