Bowtie Diary beauty product of the month: Sunscreen

June 24, 2013

June is the first real month of summer and everyone knows that the most essential beauty product for summer is sunscreen. It is completely inevitable and I can't understand those, who don't use it. I personally don't want to look like a dried prune, when I'm old. I'm also not after a disease called skin cancer, which among other things, can be caused by intense sun rays. So during summer, sunscreen is an everyday basic for me. And the higher the number on the bottle, the better. I use SPF 30 on the really sunny days and SPF 15 on the not so sunny ones to protect my skin from the harmful (but equally pleasant and rare) sun rays. Since my skin is also extremely dry, I bought one that is also moisturising, which is kind of a 2-in-1 deal for me. 
Do you use sunscreen regularly or are you after the awesome tan and don't care about the daunting possibility of skin cancer? 

Juuni on esimene tõeline suvekuu ja kõik ilmselt teavad, et kõige olulisem ilutoode on suvel päevituskreem. See on täiesti hädavajalik ja vältimatu ja ma ei saa aru neist, kes seda ei kasuta. Mina isiklikult ei taha välja näha nagu kuivanud ploom, kui ma olen vanem. Samuti üritan eemale hoida haigusest nimega nahavähk, mida muu hulgas põhjustab ka intensiivne päikesekiirgus. Seega, suviti on päevituskreem minu jaoks igapäevane ilutoode. Ja mida suurem number pudelil on, seda parem. Tõeliselt kuumadel päevadel kasutan SPF 30 kreemi ja vähem päikeselisematel SPF 15, et kaitsta oma nahka kahjulike (aga võrdväärselt toredate ja harvade) päikesekiirte eest. Kuna mu nahk on ka eriti kuiv, ostsin endale kreemi, millel on ka niisutav toime, et lüüa kaks kärbest ühe hoobiga. 
Kas te kasutate päikesekreemi või jahite hoopis superpruuni päevitust ja ei hooli nahavähi hirmutavast võimalikkusest?


picture taken with Nikon 1.

1 comment :

  1. I tan easily so I don't feel the pressure of needing a tan. I wear SPF 30 to protect my skin, it's so important

    ReplyDelete

Thank you for all of your sweet comments! :)